Zakaz palenia węglem nas zrujnuje. Jakby problemów w naszym kraju było mało rząd przygotowuje nam kolejny cios. Cios poniżej pasa. W przeciągu najbliższych 5 lat w mieście Krakowie, a do 2020 roku w całej Polsce muszą być zlikwidowane wszystkie piece opalane węglem! Co to oznacza w praktyce? Węgiel jak do tej pory to najtańszy opał w naszym kraju. Biedni ludzie będą zmuszeni wymienić swoje piece węglowe na instalacje ekologiczne z droższym opałem. Rząd obiecuje dopłacać do wymiany starych pieców ale w droższy opał musimy zaopatrywać się już sami! Zakaz palenia węglem nas całkowicie zrujnuje – biadolą biedni Polacy. 

Zakaz palenia węglem dla kogo?

Ten zakaz to dopiero początek zmian jakie przygotowuje mam rzad. Węgiel uznawany jest za paliwo najmniej ekologiczne dlatego rząd zmusza nas do rezygnacji z niego. Piece gazowe i elektryczne mają zastąpić dotychczasowe  piece opalane węglem.

 

Zakaz palenia węglem

Zakaz palenia węglem

Węglem ogrzewa domy ok. 4 milionów Polaków. Między innymi ja z rodziną. Wybierają go właśnie dlatego, że jest najtańszy. Tona węgla to zazwyczaj koszt od 400 do 800 zł. Czyli ogrzanie 100-metrowego domu kosztuje 1600 do 3000  zł na sezon grzewczy. Niestety ogrzewanie gazem ziemnym jest dwa razy droższe niż węglem.  Ponadto nie wszędzie gaz ziemny jest dostępny. Konieczność zmiany sposobu ogrzewania wymusi na wielu ludziach podwojenie, a nawet potrojenie wydatków na ciepło w skali roku!

Zakaz palenia węglem i opalanie domów i mieszkań energią ekologiczną dla wielu Polaków może stać się luksusem. Luksusem na który stać będzie tylko bogatych. Biedni mają twardy orzech do zgryzienia. Płacić wysokie rachunki czy marznąć w swoich domach.

Posłuchaj  co na temat ” Zakaz palenia węglem” mówi Mariusz Max Kolonko.

Czy jesteś za zakazem palenia węglem? Dlaczego ma to dotyczyć tylko ludności, zwłaszcza tej najbiedniejszej? Co z elektrowniami i miejskimi kotłowniami?

Na Wikipedii w tym artykule można przeczytać:

Spalanie węgla jest jedną z najbardziej zanieczyszczających środowisko metod produkcji energii. Powoduje znaczne pogorszenie jakości powietrza poprzez emisje toksycznych substancji, takich jak między innymi SO2, NOx, drobnych i dużych pyłów (PM10 i PM2,5) oraz metali ciężkich takich jak np. rtęć i kadm. Dwutlenek węgla produkowany w wyniku spalania węgla stanowi największy składnik światowych emisji gazów cieplarnianych, a więc ma on wpływ na klimat regionu i całej planety. Wydobywanie i spalanie węgla powoduje poważne niedobory i zanieczyszczenie wody, poprzez ingerencję w przepływ wód gruntowych i podziemnych a także wylewanie ścieków, które oddziałują na rzeki, roślinność i zwierzęta. Jednymi z najpoważniejszych drugoplanowych form zanieczyszczenia wynikającego ze spalania węgla jest zakwaszanie oceanów i kwaśne deszcze.

Napisz co o tym sądzisz w komentarzu.