Urocze, słoneczne popołudnie, które spędzam z przyjemnością wraz z rodziną w przydomowym ogródku, przy podwieczorku, Mieszkam poza miastem, więc rozkoszujemy się czystym powietrzem pochrupując ciasteczka. Nagle do naszych nosów dociera zapach palonych tworzyw. To sąsiad zaplanował porządkowanie podwórka. Dlaczego coraz częściej ludzie bezmyślnie palą w swoich ogródkach śmieci? Wydawać by się mogło, iż głównie z braku wiedzy. Dlatego postaram się uzupełnić ogólną wiedzę o kilka informacji.

Działanie

Wszelkie tworzywa sztuczne, zawierające jakiekolwiek pochodne organiczne chloru (związki zawierające w swej strukturze chlor), np. PCV (polichlorek winylu) oraz wiele rodzajów plastików, podczas palenia są przyczyną powstawania dioksyn. Jak wiesz, mogą one stać się przyczyną pogorszenia stanu zdrowia, ogólnej kondycji oraz samopoczucia a długofalowymi skutkami wystawiania się na ich działanie są trądzik chlorowy (chloracne) oraz problemy z różnymi narządami, szczególnie wątrobą a także z układem nerwowym. I choć trudno nam w domowych warunkach wytworzyć i przyswoić jednorazowo dawkę wywołującą widoczne objawy zatrucia, to regularne wystawianie się na ich obecność w powietrzu czy pokarmie podstępnie niszczy nasz organizm. Powoli, lecz niestety niezwykle skutecznie.

Dioksyny działają

Aby uzmysłowić ogrom problemów zdrowotnych jakie występują po zatruciu dioksynami, przytoczę problemy z cerą Wiktora Juszczenki po nieudanym zamachu na jego życie, które zakończyło się szczęśliwie: JEDYNIE mocno zniszczoną cerą i trudnousuwalnymi bliznami po trądziku chlorowym.

zdjecie zdjecie2
Oto zdjęcie z okresu przed zatruciem A tu widać skutki działania dioksyn

Teraz, zastanów się czy chcesz zafundować swoim bliskim lub sobie kłopoty z wątrobą, często nieuleczalne? Albo „pogorszenie” cery?

A oto czynności, które mogą powodować wzrost zawartości dioksyn w otoczeniu:

  • – palenie ognisk z papieru poligraficznego (kserówki). Dlaczego? Papier taki był wybielany chlorem a jego obecność w papierze wraz z wysoką temperaturą w czasie palenia i związkami zawartymi w papierze powoduje powstawanie dioksyn;
  • – grillowanie jedzenia bez osłonki w postaci np. folii aluminiowej (produkty spalania zanieczyszczonego węgla unoszą się wraz z dymem i osiadają na powierzchni jedzenia)
  • – palenie w domowych piecach papieru, folii, styropianu, plastików, wszelkich tworzyw sztucznych,
  • – wypalanie terenów zielonych wcześniej traktowanych pestycydami

Szkodliwe dla zdrowia wobec tego są:

  • – spożywanie pieczonego w ognisku jedzenia jeśli spalane w nim były któreś z ww. substancji i tworzyw;
  • – stanie w dymie
  • – samodzielne usuwanie śmieci poprzez spalanie ich w ogródku, w tym także liści (liście można przeznaczyć na kompost i wykorzystywać do użyźniania chociażby trawy w ogródku);
  • – jedzenie potraw grilowanych bez osłony, pieczonych po zbyt krótkim czasie od momentu rozpalenia (powinno minąć ok. 40 min).

Co jeszcze jest ważne?

Tereny Hiszpanii, i Włoch opanowały płomienie – ogromne przestrzenie stoją w ogniu. Niektórzy naukowcy szacują, że blisko połowa obecnych w powietrzu dioksyn dostaje się tam w wyniku pożarów, a pewne jest to, że istotnie powstają ich wtedy całkiem duże ilości. Wraz z pyłem i dymem wędrują dzięki wiatrom, a opadają razem z deszczami. Unikaj przebywania na terenach sąsiadujących z obszarami pochłoniętymi ogniem oraz przez pewien czas po ugaszeniu. Warto usunąć na jakiś czas z diety produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego produkowane w rejonach ogarniętych pożarami. Niestety po takich wydarzeniach może nastąpić wzrost stężenia dioksyn w żywności czy, rzadziej, kosmetykach.

Problem dioksyn nie jest głośny, a w mediach brak łatwo dostępnych, rzetelnych informacji na ich temat. Bynajmniej nie oznacza to, że problem nie jest poważny. Obecnie jest po prostu ignorowany. Co najważniejsze – warto skończyć z paleniem tworzyw na własną rękę. Paląc samodzielnie absolutnie nie zmniejszamy kosztów – bo dożywotnie leki na wątrobę wcale nie są małym wydatkiem. Czy zdrowie warte jest mniej niż wywóz śmieci?

Jeśli ten temat Cię interesuje – zapytaj. Opiszemy Twoje spostrzeżenia i odpowiemy na wątpliwości.