Jak skutecznie schudnąć? Albo może Jak stać się szczupłą i nie zwariować?

Szukając „cudownego” sposobu na pozbycie się kilku kilogramów przejrzałam chyba setki różnych diet-cud. Każda z nich obiecywała rewelacyjne skutki w krótkim czasie. Wymagała jednak ode mnie rzeczy niemożliwej – konsekwencji i zachowania pewnych rygorów.

W jednej znanej diecie trzeba było przez 2 tygodnie prawie głodować.  Czy to jest właściwa odpowiedź na pytanie jak skutecznie schudnąć? A co, jeśli ja po prostu lubię jedzenie, lubię poznawać nowe smaki, zapachy. Jedzenie jest dla mnie może nie sensem życia, ale jego integralną częścią.

jak skutecznie schudnąćW innej diecie ciągle każą coś liczyć: a to kalorie, a to indeksy albo jakieś inne punkty. Wszystko to ładnie pięknie – ale co ma zrobić humanista, którego talent matematyczny ogranicza się do tabliczki mnożenia? 😉 Ponadto nie widzę powodu żeby zaśmiecać sobie pamięć nadmiarem informacji na temat „ile kalorii jest w małym bananie?”.

Pozostałe diety wymagają określonych produktów przygotowanych w odpowiedni sposób. Może i są skuteczne – bo jak człowiek przez dwa dni biega po sklepach w poszukiwaniu odpowiednich produktów do przygotowania jednego dania – to nie je przez ten czas niczego i dużo ćwiczy jogging. Ale czy o to chodzi?

10 porad Jak skutecznie schudnąć

Po przejrzeniu tych wszystkich cudowności doszłam do wniosku, że pewne punkty są wspólne i wynikają również ze zdrowego rozsądku:

 1.  Jem mniejsze porcje.
 2.  Jem regularnie jak w zegarku 4-5posiłków dziennie.
 3.  Nie jem po godz.19,00.
 4.  Redukuję ilość spożywanego tłuszczu. Nie rezygnuję z niego całkowicie ponieważ:

  • Jest potrzebny do przyswajania niektórych witamin

  • Lubię „dosmaczać” nim niektóre potrawy

  Rezygnuję natomiast z tłuszczów marnej jakości – zamieniam je na dobre choć drogie oliwy i oleje.

 5.  Ograniczam ilość pieczywa, słodyczy.
 6.  Piję dużo wody: zarówno mineralnej jak i przegotowanej np. z cytryną. 1-2 litry dziennie
 7.  Jeśli muszę smażę na odrobinie oleju, jeśli nie muszę – gotuję (najlepiej na parze) lub piekę.
 8.  Ruszam się kiedy tylko mogę.
 9.  Jem produkty sezonowe w odpowiedniej porze – np. truskawki latem bo są tanie i „dosłodzone” naszym słońcem.
 10.  Używam dużo przypraw i ziół. Uważam żeby nie kupować przypraw z solą, cukrem, glutaminianem sodu i innymi zupełnie niepotrzebnymi dodatkami.

Zapewniam, że po pewnym czasie każdy odzyskuje smak i zauważa jak bardzo paskudnie doprawione są gotowe produkty. Mnie zaskoczyło na przykład jak bardzo przesłodzony jest kupiony ketchup – poprzednio uważałam, że jest odpowiednio pikantny.

Jak skutecznie schudnąć – podsumowanie

Moje zasady Jak skutecznie schudnąć nie są zbyt skomplikowane dla mnie i nie są też zbyt uciążliwe. Nie odmawiam sobie przyjemności płynącej ze smacznego jedzenia. Mimo tych wszystkich ograniczeń nie umartwiam się bo tego nie cierpię. Staram się wybierać do jedzenia to co lubię.

Nie rezygnuję– wybieram.

Widzę u znajomych, że największą przeszkodą w skutecznym odchudzaniu jest nie to co „w brzuchu” lub „na talerzu”, ale to co w głowie. Znam ludzi którzy chcieliby osiągnąć inne wyniki stosując stare sposoby. Chcą schudnąć, lub chociaż zadbać o zdrowie nie rezygnując z tego co im szkodzi.

Czy moje zasady pomogą każdemu schudnąć?

Nie wiem.

Nie jestem dietetykiem.

Jestem praktykiem.

Testuję ten sposób życia na sobie i bardzo mi to odpowiada. Jest to mój własny program „slow food”.

Jeśli wam moje zasady Jak skutecznie schudnąć odpowiadają – proszę bardzo. Używajcie ich do woli. Jeśli nie odpowiadają – stwórzcie własne.

Kto nigdy nie chciał się odchudzić niech pierwszy rzuci we mnie batonem 😉

Wiesz Jak skutecznie schudnąć to napisz komentarz poniżej.