Gay Craig zajmuje się metodą EFT polegającą na przywracaniu równowagi energetycznej w ciele od 1991.  Z każdym razem zadziwiają go jednak jej niesamowite rezultaty.

Ma na swoim koncie wyleczenie z niezliczonej ilości fobii, ataków lęku/paniki, traumatycznych wspomnień, poczucia winy, smutku oraz innych, fizycznych objawów chorobowych. Wszystko to działo się najczęściej w przeciągu kilku minut.

Mimo tego, że EFT nie jest zgodna z konwencjonalnymi, powszechnie panujacymi przekonaniami na temat terapii, jej efekty są godne uwagi.

Oczywiście EFT nie jest metodą doskonałą. Nie odnosi sukcesu w 100%. Jednakże zwykle działa skutecznie, a rezultaty są czasami wręcz spektakularne. Co istotne – często działa tam, gdzie wszystko inne zawiodło.

EFT oznacza (Emotional Freedom Technique, technika wolności emocjonalnej), w skrócie „tapping” (od angielskiego słowa „tap”, stukać).

Techniki Emocjonalnego Wyzwolenia (EFT) opracował Gary Craig w połowie lat 90. XX w. i są one uproszczoną i poprawioną wersją terapii leczenia myśli (ang. Thought Field Therapy – TFT) Rogera Callahana.

Craig uczył się u Callahana na początku lat 90. W 1993, Craig był pierwszą osobą, którą Callahan nauczył najbardziej zaawansowanej procedury, zastrzeżonej procedury znanej jako Technologia Głosu. Nabierając doświadczenia Craig zauważył, że kolejność opukiwania miejsc nie ma znaczenia, a w związku z tym nie potrzebne jest również stosowanie specjalnych zastrzeżonych procedur. A zatem w połowie lat 90. uprościł procedury Callahana.

Zwolennicy EFT twierdzą, że łagodzi objawy wielu stanów psychologicznych oraz fizycznych, zawierających depresję, niepokój, stres po przeżyciach traumatycznych, stres ogólny, uzależnienia i fobie. Niektórzy twierdzą, iż jest skuteczna na stwardnienie rozsiane (ang. multiple sclerosis), a jeden ze zwolenników tej metody nawet twierdzi, że „możesz również użyć jej do wszystkiego począwszy od zwykłego przeziębienia do raka.

Dlatego podstawą techniki EFT jest skupienie się na tych negatywnych wspomnieniach lub emocjach i równoczesne opukiwanie, za pomocą palców, serii 12 określonych punktów na ciele, które odpowiadają meridianom (ang. meridians) stosowanym w medycynie chińskiej.

Ponadto w technice tej używa się punktów takich jak „punkt-karate” (ang. karate-chop point) lub dwóch „wrażliwych punktów” (ang. sore spots)” oraz „9-gamowej sekwencji” (ang. The 9 Gamut Procedure), które poprawiają skuteczność leczenia.

Teoria i EFT, oparte są na starożytnej akupunkturze, która mówi, że ”Przyczyną wszystkich negatywnych emocji są zakłócenia w układzie energetycznym ciała” i poprzez opukiwanie meridianów podczas myślenia o tych negatywnych emocjach lub zdarzeniach zmienia się pole energetyczne ciała, przywracając je do „równowagi” lub inaczej mówiąc zapewniając wolność od negatywnych emocji.

Teoria mówi, że negatywne emocje budują się etapami:

najpierw pojawia się negatywne doświadczenie;

w odpowiedzi na to negatywne doświadczenie odczuwane są negatywne emocje, co prowadzi do niewłaściwego zaprogramowania wewnątrz ciała;

a wtedy system energetyczny ciała zostaje zaburzony poprzez te negatywne emocje.

EFT mówi, iż aby usunąć negatywne reakcje, nie wystarczy tylko zlokalizować problemu negatywnego doświadczenia, gdyż samo to nie poprawi równowagi energetycznej. To raczej, równowaga energetyczna musi zostać przywrócona wraz z leczeniem negatywnych emocji.

źródło: Wikipedia